Zámek Konopiště

Byli jste tady?
Ohodnoťte prosím výlet pro ostatní. Děkujeme.
32.00 km
Přibližná délka pěší trasy od areálu

Zámek Konopiště byl založen ve 13. století. Zámek je ovšem nejvíce spojeným se svým posledním šlechtickým majitelem, a to Františkem Ferdinandem d’Este. Ten nechal zámek přestavit do pseudohistorického romantického hradního stylu, který se podařilo uchovat až do současnosti. V roce V roce 1921 zámek připadl státu. Během II. světové války se stal sídlem jednotek SS. Po osvobození bylo Konopiště znovu zpřístupněno veřejnosti.
Zámek nabízí 4 hlavní a 4 doplňkové prohlídkové okruhy. Mezi hlavní okruhy patří: Salony jižní křídla, Salony severního křídla, Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d´Este a Lovecká trasa. Kromě hlavních okruhů lze navštívit Muzeum svatého Jiří, Střelnici, Výstavu vytvořenou k příležitosti 100. výročí Sarajevského atentátu a Zámecké skleníky.
Za návštěvu stojí také nádherný zámecký park, kterým prochází několik naučných stezek. Park na ploše 340 ha nechal vytvořit Arcivévoda František Ferdinand d'Este. Mimo domácích dřevin zde byly vysazeny i různé exotické druhy. Parkem vedou tři naučné stezky: "Historie a příroda konopišťského zámeckého parku", přírodní zalesněnou částí zámeckého parku prochází "Lesní stezka Ferdinanda d’Este" a poslední naučnou stezkou zámeckého parku je stezka „Pod stromy.“
Na Konopišti má dlouholetou tradici chov medvědů. V současnosti obývá zámecký příkop pouze medvěd Jiří, který byl v roce 2011 přivezen ze ZOO ve Zlíně. Jedná se o vzácný druh, medvěda ušatého, který pochází ze střední a východní Asie.

Návštěvní sezóna začíná 28.března a končí 30. listopadu 2015. Objekt je v návštěvní sezóně přístupný denně MIMO PONDĚLÍ. Kromě běžných otevíracích hodin lze zámek navštívit i během konaných večerních prohlídek, kdy má zámek zvláště kouzelnou atmosféru.
Cestu z parkoviště k tzv. kapličkám před zámkem si můžete zpříjemnit projížďkou historickým vláčkem, který Vás zaveze až k zámku.